BLOG

12 Wrz 2020
thumbnail

Magdalena Łabuś-Brzezińska

Nie sztuką urodzić. Sztuką wychować. Jest to nie lada wyzwanie dla rodzica. Wymaga uwagi, wysiłku, zrozumienia, a przede wszystkim wiedzy o wychowaniu. Ważna jest świadomość rodzica związana z odpowiedzialnością za jego udział w kształtowaniu drugiego człowieka.

Warto, aby zadawał sobie pytania na czym polega jego rola w rozwoju swojego dziecka? Co powinien zrobić, aby mu pomóc wyrosnąć na człowieka świadomego, znającego swoje mocne i słabe strony, realnie podchodzącego do życia? Czyli co zrobić, aby dziecku chciało się chcieć?

Zadanie dla rodziców na pewno niełatwe.

Warto poszukać mądrych podpowiedzi u ekspertów. Jednym z nich jest pani Anna Bućkowska, specjalista w dziedzinie pedagogiki, doradztwa zawodowego.  Jej autorski program “motywacyjne dna w wersji dla juniorów” to doskonale opracowany materiał zawierający opis 8 profilów motywacyjnych, a także konkretne wskazówki dla rodziców. Dowiadujemy się z niego jak wspierać w rozwoju dziecko, które ma wyraźne skłonności do bycia np.: entuzjastą, poszukiwaczem,  sprzymierzeńcem, szefem, dowódca, maksymalizatorem, zdobywcą lub przewodnikiem.

Program opiera się na założeniu, że życie, nasz dobrostan zależy z jednej strony od naszych wrodzonych, biologicznych cech, z drugiej strony od środowisk, w których wzrastamy i oczywiście od aktywności własnej jednostki.  Im bardziej jako rodzice jesteśmy świadomi tych procesów, tym lepiej dla naszych dzieci, bo jest duża szansa, że wychowamy je do odpowiedzialności za siebie i swój rozwój.

Jako psycholog z długoletnim doświadczeniem w pracy z rodzicami wiem, że często potrzebują oni pomocy, bo nawet jak zdają sobie sprawę z roli jaka przypadła im w udziale to nie zawsze wiedzą jak się do tego zabrać, co zrobić?  Współczesne przygotowanie dzieci do samodzielnego życia wymaga innego podejścia do wychowania niż opieranie się na wzorach wyniesionych z rodzinnego domu. Dlatego zachęcam rodziców do skorzystania z wiedzy i doświadczenia pani Ani Bućkowskiej.  Jest to szansa, aby doświadczyli większej satysfakcji z bycia rodzicem, a dla dzieci szansa, aby odkryć w sobie motywację do realizacji swoich pasji.

admin